Počasí
Nejen v Čechách

Počasí Řecko

Přinášíme Vám aktuální počasí ze světa a archiv počasí z minulých let.


Informace

Evropské země nacházející se v jižní části Balkánského poloostrova. Celková rozloha země - 131.994 km2. Má společné hranice s Tureckem, Albánií a Bulharskem. Řecko omývá několik moří: Středozemní moře, Egejské moře a Jónské moře. 20% území Řecka se nachází na ostrovech (kterých je asi 2000), není tedy div, že v řecké kuchyni se často nachází pokrmy z ryb a plodů moře.

Hlavním městen jsou Atény. Území je rozděleno do 13 nomů (provincií). Rozdělení Řecka na pevninskou část, na Peloponéský poloostrov a na ostrovy v Egejském moři (Kréta, Euboia, atd.)

Podnebí v Řecku je nejvíce rozdělováno na tři klimatické pásma: Středomořské, Alpské a mírné.Na pevnině je spousta horských pásem, která ovlivňují srážky. Na západě, spadají více než východní straně hřebenů.

Středomořské podnebí charakterizované vlhkými, teplými a krátkými zimami a suchými, horkými léty. Tento typ podnebí je typické pro ostrovy v Egejském moři a přímořskou část Řecka. V zimě může sněžit v horách (není to však obvyklé), a letní teploty se pohybují kolem 28 stupňů.Horské oblasti středního Řecka, části Thesálie a západní Makedonie ovlivňuje vysokohorské podnebí.Východní Makedonie a Thrákie jsou zástupci mírného klimatu, charakteristického zimou s vysokou vlhkostí a horkým, suchým létem.Hlavní město země je v zóně s přechodem vlivů Středomořského a mírného klimatu. Na severu Atén, lze pozorovat mírné klima, ih a ve střed jsou pod vlivem středomořského podnebí.Nejvíce srážek spadne v létě, v severním Řecku, v jižních oblastech jsou srážky většinou pouze v zimě. V severní části území jsou průměrné roční srážky - 1220 mm, většina z nich v období od října do února.

Počasí v Řecku je následující: v hlavním městě Řecka, Aténách, jsou průměrné srážky - 394 mm za rok, většina z toho spadne v říjnu a březnu.Letní deště jsou vzácné.Zimní měsíce jsou typické teplotními rozsahy 4 až +12 stupňů Celsia, v letních měsících: +25 až +27 stupňů Celsia. V nížinách často počasí překonává teploty + 40 až 46 stupňů. Na pobřeží bývá horké léto, které kompenzuje chladný mořský vánek.Horské oblasti v zimě zaznamenávají snížení teploty až 0 stupňů, na svazích se občas tvoří sněhová pokrývka.Na vrcholu Olympu může někdy sněhová pokrývka vydržet i celoročně.

 

© 2008 - 2017 - Informery počasí Kontaktujte nás
 Reklama: