Počasí
Nejen v Čechách

Počasí Egypt

Přinášíme Vám aktuální počasí ze světa a archiv počasí z minulých let.


Informace

Egypt se rozkládá na dvou kontinentech Asii (severovýchod) a Africe (jihozápadní), má společnou hranici se Súdánem, Libyí aIzraelem.

Omývá ho Středozemního moře na severu, na východě - Rudé moře. Hranice jsou dlouhé 2689 km., zabírá plochu 1.001.450 km2. Stát je rozdělen do 26 provincií, hlavního města Káhiry. Populace je převážně arabská (90%), oficiální náboženství – islám (Sumité). V úřední jazyky Egypt - arabština, angličtině, a také berberština .Oficiální měna Egypta je Egyptská libra.

Egypt řídí Suezský průplav a Sinajský poloostrov. Většina země je poušť (Arabská, Libyjská, Nubijská). Na Sinajském poloostrově je nejvyšší hora země Jabal Katrina, s nadmořskou výškou 2.637 m.

Přes většinu území Egypta teče řeka Nil, a jako již ve starověku je to v údolí Nilu, kde se může aktivně kultivovat půda a poskytuje domov většině populace. Dříve se Nil pravidelně rozvodňoval a poskytoval tak rolnickým oblastem úrodné bahno, ale teď po výstavbě Asuánské přehrady, byly zavedeny řízené úniky vody.

Egypt je největší turistickou destinací na světě. Atrakce se hlavně nachází v údolí Nilu a jeho deltě. Mezi hlavní z nich patří pyramidy a sfinga v Gíze, na území starověkých Théb v areálu chrámu Luxor v Karnaku. Velký podíl turistů však přilákají známá letoviska na pobřeží Rudého moře - Taba, Hurghada, Sharm el-Sheikh, Dahab.

Podnebí je převážně kontinentální a tropické, jen úzký pruh pobřeží Středozemního moře, o šířce nepřesahující 40 km jecharakteristický suchým horkým létem a vlhčí deštivou zimou. Téměř v celé zemi jsou velmi výrazné rozdíly v teplotě v průběhu dne. Například se může v oblasti Aswan teplota vzduchu během podzimního dne pohybovat kolem 40 stupňů. A v noci jen kolem 3 stupňů, a tak denní teplotní rozdíl může dosáhnout více než 30 stupňů.

Na jaře pouště vysychají a objevují horké větry, které se nazývájí "Khamsin“ a vanou i 50-dní. Počasí při Khamsinu, je velmi hrozné, teplota se pohybuje kolem 40 stupňů vítr s velmi nízkou vlhkostí (okolo 10% ) Vás rychle otráví.

V údolí Nilu je počasí po většinu roku přijatelné, a to zejména v zimních měsících. Velmi populární mezi zahraničními turisty na pobřeží Rudého moře jsou plavby po Nilu s návštěvou historických památek, které jsou v Egyptě, mnoho. Tyto výlety jsou většinou k dostání u cestovní kanceláře, nebo rovnou na hotelu.

 

© 2008 - 2017 - Informery počasí Kontaktujte nás
 Reklama: